مسجد

مسجد چیست؟ مسجد خانه پاکیزه‌ای است که خدای تبارک و تعالی در آن پرستش می‌شود.

چرا به آن مسجد می‌گویند؟ چون نماز که بهترین مظهر عبادات است در مسجد انجام می‌شود، و رکوع و سجده جزء ارکان نماز است، و سجده باید با هفت عضو بدن (چهره بینی دو دست دو زانو و دو قدم) صورت گیرد که تمام این اعضاء به خاطر فروتنی و تواضع در مقابل پروردگار به خاک می‌افتد.

در احادیث صحیح آمده است:

1- «أَقْرَبُ مَا یَكُونُ الْعَبْدُ وَهُوَ سَاجِدٌ».

«نزدیکترین حالت بنده به خدا سجده است».

2- «أَعِنِّی عَلَى نَفْسِكَ بِكَثْرَةِ السُّجُودِ فَإِنَّكَ لَنْ تَسْجُدَ للهِ سَجْدَةً إلاَّ رَفَعَكَ اللهُ بِهَا دَرجَةً وَحَطَّ عَنكَ بِهَا خَطِیئةً».

«(پیامبر برای صحابی که از پیامبر دعا خواسته بود، فرمودند:) مرا به سجده زیاد یاری کن، چون تو برای خدا سجده نمی‌کنی، مگر این که به وسیله آن سجده خداوند درجة بر درجات تو می‌افزاید و یکی از گناهان تو را محو می‌کند».

 

 

ادا کنید.

  مساجدی که به قصد نمازگزاردن در آنها زیارت می‌شوند

کدام مساجد هستند که بیشتر مسافرت به آنها برای خواندن نماز در آنها صورت می‌گیرد؟

سه مسجد است که بیشترین زائر و مسافر را دارد که چهارمی برای آنها تصور نمی‌شود:

1- مسجد الحرام در مکه مکرمه.

2- مسج نبوی در مدینه منوره.

3- مسجد الاقصی در قدس.

پیامبر r در این باره فرمودند:

«لَا تُشَدُّ الرِّحَالُ إلاَّ إلَى ثَلَاثَةِ مَسَاجِدَ: مَسْجِدِ الْحَرَامِ وَمَسْجِدِ بَیْتِ الْمَقْدِسِ وَمَسْجِدِی هَذَا».

«قصد سفر نمی شود (بار سفر نبندید) مگر برای سه مسجد، مسجد الحرام و مسجد الاقصی و این مسجد (مسجد نبوی).

به همین خاطر زیارت مساجدی که به پیامبر یا عارفی (ولی) نسبت داده شده است درست نیست، و انجام‌دهندة آن گنهکار می‌شود، چون از حدودی که پیامبرr به خاطر تخفیف، شفقت و نصیحت برای امتش معین کرده و بیان فرموده اند، تجاوز کرده است.

این دستور پیامبر برای زمانی است که زیارت مساجد باعث زحمت و مشقت و مصرف مال باشد، اگر مسجدی نزدیک است که زیارت آن زحمت و مشقتی ندارد زیارت آن به قصد نمازخواندن اشکالی ندارد.

بعضی‌ها جاها و مساجد دیگری مطرح کردند و برای آنها پاداش‌هایی را نیز درنظر گرفته اند که درست نیست.